Historia Blanowic ma swój początek w czasach prehistorii. Życie religijne sięga początkowych wieków istnienia Polski. Mimo, że historia i życie religijne jest tak odległe w czasie, to jednak zaistnienie wspólnoty parafialnej p/w. Miłosierdzia Bożego sięga zaledwie lat 90-tych ubiegłego wieku.

I choć ambicją i pragnieniem naszej społeczności już wcześniej było mieć własną parafię przez dlugie wieki Blanowice włączone były do parafii św. Mikołaja w Kromołowie.

0d 1988r. został tu utworzony wikariat terenowy przy inicjatywie ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Barszcza. W rok później - a dokładnie 24.IV.1989r. - Ordynariusz Częstochowski Biskup Stanisław Nowak eryguje nową parafię p/w. Miłosierdzia Bożego. Maleńkie Blanowice, liczące zaledwie kilkaset osób stały się samodzielną jednostką kościelną.

Proboszczem nowo powołanej wspólnoty zostaje ks. Roman Szecówka. Proboszcz wybudował dom parafialny (plebanię). Nową plebanię wraz z placem pod nowy kościół poświęcił  ks. bp Stanisław Nowak 22 września 1991r.

Funkcję kościoła parafialnego spełniała kaplica p/w. św. Jana Nepomucena.

Na początku lat 90-tych na terenie Blanowic wybudowano cmentarz komunalny, wraz z dużą kaplicą pogrzebową; poświęcony 3.VI.1993r.

W roku 1993 następuje zmiana proboszcza, a nowym zostaje ks. Bogusław Zielony, rodowity zawiercianin. W kronice parafialnej w maju 1996r zapisuje: "Plany na przyszłość są bogate i różnorodne, aby tylko można je zrealizować, ale ufam - Bóg nam dopomoże i pobłogosławi..." Swoją posługę w Blanowicach pełnił bardzo krótko. Ks. Bogusław Zielony zmarł podczas odprawiania Mszy Św. 12. lipca 1998r. o godz. 9.30. Tuż przed śmiercią na poświęconej ziemi pod kościół wystawił duży metalowy krzyż, który stał się znakiem przyszłych przedsięwzięć.

Kolejnym proboszczem zostaje ks. Tadeusz Wójcik. Dewizą jego pracy duszpasterskiej są słowa benedyktyńskiej zasady: "ora et labora", co znaczy: "módl się i pracuj". A jak wykonuje swoje życiowe motto, można przeczytać w książce: Wzgórze Miłosierdzia w Blanowicach.

Piątek, Wielki Tydzień
Wielki Piątek Męki Pańskiej